Proč děti ne a ne usnout?
Maminky to velmi dobře znají, stejně jako tatínkové. Ráno se budí zcela vyčerpaní z toho, jak museli v noci neustále vstávat ke své ratolesti. Miminka mohou mít se spánkem opravdu problém, většinou je ale na vině určitý nešvar nebo dokonce zdravotní potíže.
Samozřejmě se může stát, že bude dítě špatně spát pouze jednou a pak se vše vrátí do starých kolejí, ovšem pokud problémy se spánkem přetrvávají, je nutné najít příčinu a vše efektivně řešit.
Nemoc
Menší děti jsou často náchylné na různé virózy, nachlazení a další onemocnění, která mohou být hlavní příčinou toho, že špatně spí. Pravidelný spánek několikrát denně, který je u kojenců nutností, tak může být omezený pouze na noc, nebo dítě nemůže spát vůbec. Otázka zní, zda zvolit hned medikamenty v podobě antibiotik, ta totiž mohou být pro hodně malé děti nevhodná. Vždy ale raději ihned navštivte lékaře, který určí správnou léčbu a také zlepšení kvality spánku nejmenších dětí.
Když je spánku až příliš
Kojenci mohou být ale také přesyceni spánkem. Tato situace nastává tehdy, když dáváte dítě spát ráno, odpoledne i večer, při čemž ale čas, strávený spánkem je příliš vysoký. Doporučuje se vždy maximálně 3 hodiny spánku v denním režimu, v noci pak 8-10 hodin. Mezi každým spánkem by měla být doba alespoň 3 hodiny.
Když rostou zoubky
Na vině mohou být také rostoucí zoubky. Když dětem rostou zuby, může to hodně bolet nebo nepříjemně svědit a lechtat. Pomohou různé speciální masti, prášky pak pouze ve velmi problematických případech, kdy se dítko nemůže bolesti zbavit, a ta mu způsobuje také potíže při krmení, či při používání dudlíku.
Rušivé faktory
Mezi faktory, které mohou významně narušovat spánek kojenců, se řadí:
- Nadměrný hluk
- Přílišné světlo
- Příliš hluboká tma
- Nepohodlná postýlka
- Velké teplo v místnosti
Aby děti spaly co nejlépe, měly by se přes den hodně pohybovat, unavit se. Je to ta nejzdravější cesta ke spokojenému a zdravému spánku.